Koordinacija
Koordinacija je sposobnost čitavog tijela da se izvede koordiniran pokret u prostoru i vremenu.Od svih motoričkih sposobnosti koordinacija je najsloženija.Ona zahtijeva visok stepen plastičnosti nervnog sistema,koju karakteriše velika mogućnost adaptacije,rekonstrukcije starih pokreta i usavršananje novih kretanja.
Kao sredstvo za razvoj koordinacije može da služi svaka vježba ako se primjenjuje u nepredvidivim uslovima ili neočekivano.Vježbe koordinacije se mogu nesmetano primjenjivati kod svih uzrasta,a najveći napredak je do puberteta,kada dolazi do njenog opadanja usled naglog resta tijela,naročito ekstremiteta.Po završetku puberteta,koordinacija se može ponovo razvijati.
Koordinacija je sposobnost da se integrišu pokreti u jedinstvenu cjelinu.Postoji UROĐENA i STEČENA koordinacija i za njihov razvoj se ne daju vježbe koje se ne mogu uraditi.
VJEŽBE ZA RAZVOJ KOORDINACIJE mogu svrstati u vježbe:za koordinaciju ruku,nogu,tijela,koordinacija u ritmu,brzine izvođenja kompleksnih motoričkih zadataka,reorganizacije stereotipa kretanja,agilnosti i brzine učenja novih motoričkih zadataka.
Vježbe za razvoj koordinacije su različite motoričke aktivnosti koje zahtijevaju tzv. motoričku inteligenciju kao što su:ELEMENTARNE(MANIPULATIVNE) vježbe tipa puzanja,penjanja i provlačenja,bacanja i hvatanja u specijalnim,ali i u nespecifičnim varijantama,GIMNASTIČKE vježbe na tlu i elastičnom stolu;PLESNE vježbe(ritmičke vježbe i dječiji folklor);ELEMENTARNE I SPORTSKE IGRE sa loptom u osnovnim i novim uslovima;POSEBNE AKTIVNOSTI kao što su plivanje,skijanje,klizanje ali i vožnja koturaljki i bicikla,IGRE REKETOM(stoni tenis,tenis i badmington) u vannastavnoj aktivnosti učenika itd.